Herakleitos, “Değişim, değişmeyen tek şeydir” diye söyleyeli 1500 yıl olmuş. 

Filozofun yaşadığı toprakların son 40 yıldır bir bira markası olarak bilinmesi bir yana, temelinde paradoks yaratan bu cümlenin doğruluğunu değiştirmiyor.

Aslında çoğu insan bir şey değişsin diye bekliyor.  Bazıları değişimi beklerken, bu değişimi yaşadığının farkına bile varmıyor.

Yine de çok az insan değişimin bir parçası olmak adına aksiyon alıyor. İsteniyor ki sihiri bir sopa hayatlarına değmek suretiyle değişim gerçekleşsin. Tabi ki bu güzel bir değişim olsun, istenen, arzulanan değişim yaşansın.

Demek değişim bekleyenlerin çoğu mevcut durumdan memnun olmayanlar.

Peki mevcut durumunuzu, beklediğinize ulaşmak için değişim bekliyorsanız bu konuda ne yapıyorsunuz ?

Rastgele bir şekilde başkalarının yarattığı kelebek etkisiyle hayatınızın istediğiniz yöne doğru kayacağını düşünüyorsunuz ? Bu kadar şanslı mı hissediyorsunuz ?

Eğer şansınızı sorgulamak isterseniz, geçmişinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim, daha iyi bir referans bulabileceğinizi düşünmüyorum.

O dalga etkisini yaratan gemi olmak istiyorsanız bu denizde, motorları çalıştırıp belirlediğiniz hedefe doğru ilerlemeniz gerekiyor.

Aksi taktirde, denizde yukarı aşağı salınan bir dubadan farkınız olmayacaktır. Dalgalar ile salınırken bir şeyin değiştiğini düşüneceksiniz, ama sizin için bir şey değişmeyecek. 

This article has 1 comments

  1. Halime yalçınkaya Reply

    Değişim hedef değil bir kriterdir ve herkezde olması beklemediği gibi aslında bir çok insanda var zaten dünyadaki herşeye ayak uydurmak bunu gerektiriyor ya değişirsin sen önde olursun yada olduğun yerde durursun değişim seni istediği yere sürükler sahi olduğu yerden herşeye kalıb biçmek ne kadar kolay ve çirkin oysa bu çok ilkel yani hata bir hastalık

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir